Przejdź do treści

TOREBKA Z BAMBUSOWĄ RĄCZKĄ TO KLASYK, CHOĆ MOŻESZ O TYM NIE WIEDZIEĆ

Wiele dobrych rzeczy na tym świecie powstało z oszczędności, a czasem też z biedy. Pizza, bo do jej zrobienia wystarczyły rzeczy, które były łatwo dostępne dla ubogiego Włocha. Żaby i ślimaki, bo mięso było luksusem dla przeciętnego Francuza. 

Torebka Gaia

Okazuje się jednak, że coś takiego, jak kultowa bambusowa rączka, którą dom mody Gucci jako pierwszy ozdobił swoje torebki, również była efektem oszczędności i cięcia kosztów.

DO ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW TRZEBA PODCHODZIĆ KREATYWNIE

Wszystko miało miejsce w latach 40. XX wieku. Powojenna Europa dotkliwie odczuła braki skóry. Nawet luksusowe domy mody miały problem z jej dostępnością. Wtedy wówczas pojawił się pomysł sprowadzania bambusa, który wykorzystano by do wykańczania torebek. Był to trwały materiał, lekki, łatwy do importowania. Wraz z nim pojawił się też nowy model torebki - sztywniejszy, z klapką. Zapinany na zamknięcie bambusowe pasujące do rączki. I był to strzał w dziesiątkę.

Ciekawy jest sposób obróbki bambusa do tych celów. Najpierw rzemieślnik wybiera odpowiedni kawałek, który następnie zmiękcza nad otwartym ogniem - w ten sposób bambus staje się giętki i można wygiąć go w łuk. Bambus lakieruje się kilkukrotnie i przypala. Tak, przypala, aby nadać mu efekt zbrązowienia oraz złoty odcień. Po ostygnięciu rączki montuje się przy torebkach. To sprawia, że każda torebka jest w pewien sposób wyjątkowa. 

Gucci miało i ma swe fabryki we Florencji - to tam właśnie mieszkają rzemieślnicy, którzy są przeszkoleni w obróbce bambusa na potrzeby mody.

[We Florencji mieści się również współpracująca z laifbrand.pl manufaktura produkująca torebki znajdujące się w ofercie sklepu.]

Reklama Gucci - lata 90. XX wieku

TAK SIĘ TWORZY HISTORIA MODY

Gucci wybrnął z kryzysu w sposób kreatywny, tworząc historię mody. Torebki z bambusową rączką były hitem w latach 50. I 60. W 2010 dyrektor kreatywna domu mody, Frida Gianni, uwspółcześniła torebkę - powiększyła ją i dodała odpinany pasek. Dziś gwiazdy regularnie pojawiają się z torebkami dekorowanymi bambusem, a za przykładem Gucci poszły też inne światowe marki, jak Jil Sander. 

Rzemieślnicy potrzebują kilkunastu godzin na wyprodukowanie torebki z bambusem w stylu Gucci. Każda jest wyjątkowa, każda to efekt pracy ludzkich rąk, zdobiona efektem, którego nie stworzy dla nas maszyna. Z pewnością jest to element, który rozpoznają wtajemniczeni w historię i arkana mody.